Konserwacja dachu przed zimą

Zima w naszym kraju potrafi być długa i sroga. Aby móc stawić jej czoła, musimy odpowiednio przygotować się na jej przyjście. Tyczy się to głównie zabezpieczenia naszych domów, a także garaży i podwórek. Dzięki podjęciu odpowiednio wcześnie przemyślanych kroków, przetrwamy zimę bez większych problemów.

Jakie elementy naszych domostw są najbardziej narażone na usterki w czasie najzimniejszej pory roku? Największą uwagę bez dwóch zdań należy poświęcić dachowi. Jest to element budynku, który bezpośrednio chroni nas przed każdym żywiołem, bez względu na to, czy chodzi o deszcz, śnieg, wiatr, czy też grad.

Newralgiczne punkty dachu i sposoby na ich konserwację

Na początku warto przypomnieć, że istnieją przeróżne rodzaje dachów. Oto najpopularniejsze z nich:

  • dach pokryty blachodachówką
  • dach pokryty blachą dachową
  • dach pokryty dachówką ceramiczną
  • dach pokryty papą

Każdy z wymienionych gatunków pokryć generuje inne problemy podczas ciężkich warunków atmosferycznych. Przeanalizujmy krótko każdy z nich.

Dach pokryty blachodachówką

Ów rodzaj pokrycia imituje prawdziwą dachówkę, niemniej jednak wykonany jest z przystosowanej do tego celu blachy. Jest to jeden z typów dachów, które najlepiej sprawdzają się w zetknięciu z silnym wiatrem oraz intensywnymi opadami deszczu. Niemniej jednak, przed zimą warto sprawdzić, czy każdy z jego elementów jest dobrze przytwierdzony do konstrukcji dachu. Podczas wichury nawet jeden newralgiczny punkt może stać się zarzewiem do zniszczenia całego pokrycia.

W przypadku blachodachówki trzeba upewnić się, czy nigdzie nie pojawia się rdza. Jeśli da się ją gdzieniegdzie zauważyć, musisz zadziałać szybko, by nie pozwolić się jej rozprzestrzenić.

Dach pokryty blachą dachową

Blacha dachowa różni się od materiału omówionego powyżej jedynie wizualnie. Nie imituje ona dachówki, lecz wygląda jak zwykła falowana blacha. W związku z tym zasady konserwacji blachy dachowej nie różnią się od tych dotyczących blachodachówki.

Dach pokryty dachówką ceramiczną

Jest to zdecydowanie najdroższy z omawianych przez nas typów pokrycia. Każdy właściciel domu z dachówką z pewnością zrobi wszystko, by ochronić swój cenny dach przed zniszczeniem.

Najczęstszą przypadłością dachówek są brzydkie zacieki i plamy. Nie ma sposobu na zapobiegnięcie takiego rodzaju problemom, niemniej jednak sam fakt pojawiania się wyprysków świadczy o niskiej jakości dachówki. Zabrudzenia można próbować usuwać roztworem wody z kwasem solnym, niemniej jednak nawet tak silny środek nie pomoże, jeśli zbyt długo będziesz czekał z reakcją.

Przed nadejściem zimy należy wymienić także wszystkie popękane i uszkodzone dachówki usuwając w ten sposób wszystkie newralgiczne punkty pokrycia.

Dach pokryty papą

Jest to najsłabszy, lecz zarazem najtańszy sposób na okrycie domu. Papa, która od dłuższego czasu wystawiona jest na działanie czynników zewnętrznych często zaczyna przeciekać. W związku z tym przed nadejściem zimy należy uszczelnić wszystkie potencjalne ‚otwory’.

Jesteś gotowy na przyjście śniegu i mrozu!

Pamiętaj, by zabezpieczyć dach odpowiednio wcześnie. Działanie prewencyjne pozwoli Ci oszczędzić sobie mnóstwa problemów. Życzymy ciepłej i bezpiecznej zimy!

Dodaj komentarz