Na co zwrócić uwagę przy zakupie żyrandoli?

 Żyrandole, jeszcze parę lat temu stanowiły mało popularną pozycję pośród oświetleniowych wyborów. Mimo tego, iż w połowie XX wieku to właśnie one były jednymi z najbardziej dochodowych lamp, to wraz z upływem czasu ich wpływy coraz to bardziej malały. Wiązało się to, po części, z ich charakterystycznym ciężkim i klasycznym stylem. Jednoczesny wzrost popularności artykułów nowoczesnych i minimalistycznych powodował ich zanik w świecie oświetleniowym. Od pewnego okresu, jednak zauważyć możemy zmianę tendencji, na którą wpływ miało parę zmian.

Nowoczesne żyrandole

    Zadaniem standardowego oświetlenia jest rzucanie światła na jak największy obszar oraz wydajne i komfortowe oświetlenie danego pomieszczenia. Żyrandole, z racji tego, iż są lampami większych gabarytów rzucają światło na całe wnętrze – stanowią jego główne i wystarczająco wydajne źródło, toteż wystarczy nam zamontowanie do nich jedynie oświetlenia dodatkowego. Co istotne, odpowiedni wybór lampy (to jest zwrócenie uwagi na jej budowę, właściwości, cechy charakterystyczne, walory estetyczne oraz dopasowanie do reszty stylu panującego w mieszkaniu) pozwolą na podkreślenie wartości pozytywnych zaistniałych we wnętrzu. Nie mało istotny okaże się także kąt padania światła – im bardziej szeroki, tym więcej jasności zaobserwujemy w pokoju.

     Jeszcze do niedawna standardowe żyrandole kojarzyły się głównie z przepychem, często kiczowatym wyglądem zewnętrznym i zbyt ciężkim stylem. Od paru lat jednak zaobserwować możemy widoczne zmiany odnośnie kierunku, w którym podąża produkcja tego rodzaju lamp sufitowych. Przede wszystkim, i do tej kategorii dotarł uniwersalizm – żyrandol nabrał nowych kształtów, rozmiarów oraz rozszerzenia opcji wyboru barw kolorystycznych, a także wymieszania się stylów. Toteż, obecnie wybierać możemy pomiędzy bardziej klasycznymi odpowiednikami tychże lamp, przejść przez bardziej nowatorskie i abstrakcyjne rozwiązania, a zakończyć na nowoczesnej stylistyce charakteryzującej się prostotą, ale i elegancją. Jak więc możemy zauważyć, żyrandole przeszły solidny remont i aktualnie stanowią coraz silniejszą i atrakcyjniejszą konkurencję dla innych modeli oświetleniowych.

Co powinno być ważne przy wyborze żyrandola?

     Duży nacisk na uniwersalność w świecie żyrandoli, z pewnością wpływa na łatwiejsze podjęcie wyboru przez klienta, jednak pamiętać należy o tym, iż sam styl to nie wszystko. Powinno wziąć się pod uwagę, także kwestie techniczne, które w montowaniu nowego oświetlenia są wręcz niezbędne. Moc, kolorystyka czy miejsce, w którym chcemy, aby żyrandol zawisł powinny być dokładnie wyliczone i dostosowane do naszych potrzeb i preferencji. Zatem, do najważniejszych cech, na jakie klient powinien zwrócić uwagę zaliczyć można:

  • odpowiedni dobór mocy żarówek. W zależności od tego, czy żyrandol stanowić ma główne źródło światła w pomieszczeniu, czy dbać wyłącznie o jego dodatkową formę lub wyłącznie aspekty estetyczne wybrać powinniśmy właściwe natężenie światła.
  • wysokość lampy – ważny czynnik jeśli pomieszczenie nie ma wysokiego sufitu.
  • kolor światła rzucanego przez żyrandol. Poza różnorodnymi barwami mamy dostęp także do wielu odcieni bieli czy koloru żółtego. Warto wcześniej sprawdzić, jak każdy z nich się prezentuje i dobrać ten, który najlepiej współgra z wnętrzem.
  • metraż mieszkania. Zbyt duży produkt nie sprawdzi się na mniejszych przestrzeniach
  • osobiste i indywidualne preferencje
  • przewodzący styl mieszkania
  • ewentualne trendy sezonowe

     Cech, które wpływają na jak najbardziej dopasowany zakup żyrandolu jest wiele. Oczywiście, nie musimy skupiać się na wszystkich – najważniejsze jest to, aby cały proces był odpowiednio dostosowany do naszych potrzeb oraz – co bardzo istotne – do samej wielkości wnętrza. Pamiętajmy również o tym, iż niżej zamontowany żyrandol dawać będzie bardziej intensywne światło, jednak na ograniczonej powierzchni. Analogicznie, wyżej umiejscowiona lampa da mniej światła, lecz rozrzuci je po większej przestrzeni. Żyrandole faktycznie stają się coraz bardziej interesującą formą oświetlenia – dodając do tego nasz osobisty rys w połączeniu z obecnymi trendami możemy stworzyć wnętrza charakteryzujące się oryginalnością i unikatowością.

Dodaj komentarz