Najbardziej istotne informacje o chorobie, jaką jest dna moczanowa

Dna moczanowa to jednostka chorobowa, która dotyka mnóstwo ludzi i jest ogromnie uciążliwa, ponieważ prowadzi do przenikliwego bólu w stawach. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje ona w dwóch rodzajach – formie pierwotnej, dziedziczonej, a także w formie nabytej. Choroba ta zwykle występuje u osób, które chorowały na białaczkę, były leczone napromieniowaniem, chorowały na choroby nerek. Przyczyn powstania choroby jest znacznie więcej, warto wspomnieć, że dna moczanowa może wystąpić u osób, które niekorzystnie się odchudzały albo też nazbyt objadały.

Kto może zachorować?

Czynniki chorobowe towarzyszące dnie to niemniej jednak nie wszystko. Wyróżnić można bowiem również sporo innych czynników, które mogą być powodem zachorowania na dnę mocznową. Zalicza się do nich w głównej mierze złą dietę, jeżeli ta jest bogata w mięso, podroby zwierzęce czy owoce morza, może spowodować powstanie w organizmie większej ilości kwasu moczowego. Wielkie znaczenie ma również ponadmiarowe spożywanie napojów alkoholowych, w tym przede wszystkim wódki a także piwa. Niektóre źródła podają, że wino nie zwiększa możliwości wystąpienia choroby. Na dnę moczanową mogą zachorować ponadto osoby, które przyjmują leki bogate w kwas acetylosalicylowy, a ponadto leki moczopędne. Dna moczanowa to choroba, która znacznie częściej dotyka panów niż pań. W przypadku kobiet jest w stanie atakować najczęściej dopiero po menopauzie, wcześniej kobiece hormony znakomicie chronią organizm. Mężczyźni są więc znacznie bardziej obarczeni ryzykiem wystąpienia tej choroby, przede wszystkim również z tego powodu, że to w głównej mierze oni znacznie częściej stosują zbyt dużą ilość używek i stosują nieodpowiednią, bogatą w mięso dietę. Warto również dodać, że choroba dotyka zwykle osoby po 30 roku życia.

Dna moczanowa to choroba spowodowana nadmiernym odkładaniem się kwasu moczowego w tkankach. Na ogół kryształy moczanu sodu odkładają się w stawach, co po prostu wiąże się z silnymi dokuczliwościami bólowymi, które czuje chory. Tylko i wyłącznie jak najszybsze zapoczątkowanie odpowiedniego leczenia oraz regularne wizyty u reumatologa będą w stanie pomóc choremu i oczywiście zatrzymać postęp choroby. Nieleczona dna moczanowa prowadzi do zajęcia większości innych narządów i do znacznego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Najistotniejszym faktem jest jednak to, że dna moczanowa nie daje żadnych objawów przez długi czas, jedyną możliwością na jej rozpoznanie są regularnie wykonywane badania krwi. Nawet jeżeli lekarz nie widzi niezbędności wykonania badań krwi, powinniśmy poprosić o skierowanie samodzielnie. Bardzo często konieczne jest również wykonanie badań, za jakie trzeba niestety zapłacić z własnej kieszeni.

 

, ,

Dodaj komentarz