Oświetlenie łazienkowe

Oświetlenie łazienki niesie z sobą kilka ważnych do rozwiązania problemów. Wynikają one z funkcji tego pomieszczenia, które musi w określonych sytuacjach być wyjątkowo jasno oświetlone a w innych zachować intymny, relaksujący charakter. Połączenie tych dwóch funkcji określi dopiero dobór odpowiedniego oświetlenia.

Oświetlenie łazienkowe, punktowe

Aranżacja oświetlenia w łazience wymaga znalezienia miejsc, które będą dostarczały oświetlenia bardzo precyzyjnego. Nie ma co się oszukiwać, to przede wszystkim kobieta oczekuje, że najlepiej oświetlonym miejscem w łazience będą okolice lustra, bardzo często lustra z funkcją powiększania. Oświetlając lustro przymocowane do ściany można wykorzystać kilka rozwiązań. Dobrym sposobem jest montaż kinkietów bezpośrednio nad lustrem, pod lustrem lub po jego bokach. W profesjonalnych sklepach można kupić lustra różnej wielkości i kształtu z dobranym już, gotowym oświetleniem. Źródła światła są zamontowane w samej tafli lustra, a kable ukryte w ścianie. Odpowiedni kolor oświetlenia da nie tylko źródło jasnego, praktycznego światła, ale stanowi również ciekawy element aranżacyjny.

Oświetlenie łazienkowe, ścieżka

Praktycznym, ale też gustownym elementem aranżacji oświetlenia łazienkowego są listwy LEDowe pod szafkami czy pod wanną. Spełniają one kilka ról:

  • dają ciekawy efekt, tym bardziej, że nie muszą być białe
  • tworzą ścieżkę w łazience, którą można kierować się bez zapalania światła górnego
  • są przydatne w szczególnych przypadkach rodzinnych, gdy światło w łazience powinno być zapalone przez całą noc

Wykorzystując ten rodzaj oświetlenia łazienkowego uzyskuje się niezwykle oryginalny wystrój, komponujący się z pozostałymi elementami. Trzeba jednak pamiętać o niezwykle pieczołowicie wykonanej instalacji i bezpieczeństwie.

Oświetlenie łazienkowe, dodatkowe ścianki

W projektach aranżacji łazienek bardzo często umieszcza się dodatkową ściankę oddzielającą część łazienkową od toaletowej. To prosty a zarazem estetyczny sposób uczynienia z łazienki de facto pokoju kąpielowego i wyłączenie z niego funkcji toaletowej. Skuteczny i elegancji pomysł. Taka ścianka, najczęściej wykonana jest z płyty gipsowo-kartonowej, czasem jest to inny materiał, choćby luksfery. Zawsze jednak, bez względu na użyty materiał warto tę dodatkową ściankę wykorzystać jako powierzchnię do urokliwego oświetlenia. Taką ściankę można oświetlić listwami LEDowymi, można zamontować oświetlenie punktowe, można też skonstruować tak ściankę, by pomiędzy dwie warstwy wprowadzić oświetlenie widoczne przed dodatkowe otwory. Pomysłów na wykorzystanie ścianki działowej jest wiele a korzyści jeszcze więcej.

Oświetlenie łazienkowe to też lampa wisząca lub kinkiet sufitowy, to kinkiety naścienne czy lampa stojąca. Ważne jest tylko to, by aranżacja świetlna w łazience była:

  • estetyczna
  • urozmaicona
  • funkcjonalna
  • bezpieczna
,

Dodaj komentarz