Wybór idealnego oświetlenia do salonu

W dobie współczesności, gdy rytm życia ludzi ma mało związku z rytmem naturalnym mamy sytuację, w której częścią naszego codziennego życia staje się światło sztuczne. Dlatego dobór oświetlenia do naszych wnętrz jest rzeczywiście bardzo ważnym elementem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę. W tym wpisie postaramy się nieco bliżej zająć się tematem oświetlenia do salonu, rozważając jaką formę może przybrać takie oświetlenie.

Znaczenie salonu w naszym domu

Podstawowa sprawa, która ma znaczenie przy wybraniu oświetlenia to zwrócenie uwagi na to jak charakter ma nasz salon. Wiele będzie zależeć od ogólnej wielkości domu czy mieszkania. Zanim zdecydujemy się na konkretną formę oświetlenia powinniśmy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

– Czy salon będzie wyłącznie miejscem, gdzie przyjmujemy gości?

– Czy w salonie chcemy wspólnie spędzać czas?

– Czy w salonie będzie część jadalna?

– Czy w salonie znajdzie się miejsce na domową biblioteczkę.

Te wszystkie kwestie mają istotne znaczenie dla wyboru konkretnego oświetlenia do takich wnętrz.

Dzielimy salon na strefy

Wybór idealnego oświetlenia może być uzależniony między innymi od tego, czy uda się nam wnętrze stosownie podzielić. Metoda wygraniczenia stref w salonie sprawdza się zawsze doskonale i daje szansę na przygotowanie udanego oświetlenia. Zasadniczo wyróżnić można strefę biblioteczki domowej, strefę relaksu z TV i strefę jadalną. Mając trzy takie wyznaczone wyraźnie strefy łatwiej nam będzie wybrać oświetlenie.

Zawsze warto postawić na jedno oświetlenie ogólne, najlepiej takie, które znajdzie się nad strefą relaksu i będzie gwarantować nam ogólne światło w salonie, z którego zawsze będzie można skorzystać. Druga kwestia to światło jakie będzie można umieścić nad stołem, w strefie jadalnej, tak by w trakcie posiłków rzeczywiście zapewnić sobie udane oświetlenie, tak by wspólne biesiadowanie przebiegało w doskonałych warunkach. W strefie przeznaczonej do czytania warto umieścić sobie wygodny fotel, a w okolicach powinna się znaleźć również lampa, które będzie nam doświetlać książkę i sprawi, że będziemy mieli udane warunki czytania, a ma to między innymi istotne znaczenie dla naszego wzroku, dlatego nie możemy o tym zapominać. Oczywiście estetycznie warto wszystkie elementy oświetlenia dobrze połączyć tworząc jedną udaną całość. Natomiast, gdy chodzi o stronę praktyczną warto także zwrócić uwagę na to, by postawić na oświetlenie LED-owe, które będzie dawało nam wyraźne oszczędności, szczególnie gdy ilość źródeł światła będzie większa.

Dodaj komentarz